Zatím nejstarší ověřené prameny o našem rodu Richterů jsou v Moravském zemském archivu v Brně. Jedná se o zápisy v knihách narození, oddavků a úmrtí, vztahující se k malé vesničce Karlov (dříve Libinsdorf) na Českomoravské vysočině poblíž Vojnova Městce.
Tady ale stopy nekončí. V zápisech se můžeme dočíst také o předchozím, původním bydlišti nejstarších zmiňovaných osob. Tím místem byla obec v severních Čechách na Děčínsku jménem Rosendorf, dnes Růžová. Z této obce pocházel i jeden z předků žijící v Karlově - Gottfried Richter.
Růžová (Rosendorf) |
Jak je známo, tyhle pohraniční kraje Čech byly osazovány osadníky z německých zemí už za přemyslovských králů, takže zdejší komunita se během staletí rozrostla a obyvatelstvo bylo německy mluvící. Rosendorf byla poměrně velká obec, po roce 1654 měla 45 čísel, v roce 1713 už 76 domů a v roce 1833 stálo 216 domů s 1386 obyvateli.
A jak se jmenovali obyvatelé Rosendorfu? V zápisech najdeme převážně jména Guth, Fiedler, Hille, Keßler, Wurm, Zumpe, Fischer, Hegenbarth, Michel, Richter, Schubert, Baltzer, Becher, Bendel, Brehmer, Dietz, Dinnebier, Füger, Köpert, Kleinpeter, Kühnel, Mitscherling, Wagner. Mezi nejčastěji se vyskytujícími jmény rodin byla jména Schubert a Richter.
Bohužel, některé rosendorfské matriky z období, kdy se Gottfried Richter narodil a v Rosendorfu žil, byly nenávratně zničeny, takže pátrání po předcích mohlo skončit ve slepé uličce.
Naštěstí se objevila vzácná písemnost, kterou je rosendorfská Kronika domů. Autor kroniky s pečlivou precizností sepsal u každého rosendorfského domu jejich počáteční majitele a řadu jejich potomků i s daty narození. A protože známe přibližný Gottfriedův věk z matriky oddavků v Karlově, když se v pozdějším působišti na Moravě podruhé oženil, a také druhý zápis o jeho věku v knize zemřelých, můžeme najít v kronice domů jediného Gottfrieda Richtera, kterému přibližně odpovídá datum narození. Vzhledem k tomu, že v daném období v žádném jiném domě, ve kterém žili Richterovi, se jiný Gottfried nenalézal, jde s největší pravděpodobnosti o tutéž osobu.
A teď se přesuneme zpět na Českomoravskou vysočinu do Karlova. Jméno téhle vesnice je zmiňováno už v roce 1457, kdy tady byl řádem cisterciáků kláštera ve Žďáru založen dvůr nazývaný Karlshov (Karlshof), česky Karlov (doslova Karlův dvůr). Když císař Josef II. rušil kláštery, byl v roce 1784 zrušen i tento a dvůr Karlshof osiřel.
Libinsdorf - okolo r. 1910 |
Karlov - rok 2013 |
Po pěti letech v roce 1789 byl dvůr osídlen novými osadníky. K tomu došlo zásluhou krajského hejtmana Karla z Libinu a těmi osadníky bylo dvacet německých rodin ze severočeského Rosendorfu. Mezi příchozími byla i rodina Gottfrieda Richtera. Obec byla na paměť hejtmana z Libinu pojmenována Libinsdorf. V matrikách jsou uváděny obě verze jména obce podle toho, jaký farář zrovna životní událost zapisoval. Můžeme v nich najít převážně Libinsdorf, ale také Karlov nebo Karel.
Rodina (klikni) |
Ignác a Anna Richterovi |
V prvním manželství s Annou Kašpárkovou neměl děti. Když v roce 1887 ovdověl, ve svých 53 letech se znovu oženil s Annou Dohnalovou. Měli spolu dva syny a dvě dcery.
Starší syn Josef byl zakladatelem choceňské větve Richterů, mladší Karel založil rodinu v Mostu.
Ignác Richter zemřel v 88 letech a toto je zapsáno v knize úmrtí:Richter Ignaz,verheiratet, Drechsler in Libinsdorf No.29., Sohn des Franz Richter,
Schmiedes aus Libinsdorf No.29., und der Veronika geborenen Itze aus Libinsdorf No.17.
(Richter Ignác, ženatý, soustružník v Libinsdorfu č. 29., syn France Richtera,
krejčího z Libinsdorfu č.29. a Veroniky, rozené Itze z Libinsdorfu č.17.)
Na pokračování se pracuje...