Tak tohle je moje rodné město. Píšu rodné, i když většina choceňáků má v rodném listě Vysoké Mýto, kde je porodnice, ale to se nepočítá. Nebudu líčit historii města ani popisovat to, co se dá přečíst z fundovanějších zdrojů, třeba z Wikipedie nebo ze stránek Město Choceň. Je to Choceň mým pohledem.
Choceň leží ve východních Čechách, v trojúhelníku tří přibližně stejně velkých měst společně s Vysokým Mýtem a Litomyšlí. Litomyšl je známější díky Bedřichu Smetanovi a Vysoké Mýto má výstavnější náměstí díky svému historickému statusu královského města. Ale Choceň, to je městská oáza uprostřed přírody. Přímo z města můžete vstoupit do přírodní rezervace, do rozlehlých okolních lesů, nebo můžete vyplout na kánoi po Tiché Orlici a kochat se okolní přírodou v zátočinách téhle řeky.
Historickým centrem města je obdélníkové Tyršovo náměstí s novorenesanční radnicí z roku 1880. Ta byla postavena na místě staré barokní radnice.
Radnice na choceňském Tyršově náměstí |
Radnice 1867 (obraz - Vincenc Tomek) |
Náměstí 1867 (obraz - Vincenc Tomek) |
Náměstí 2005, vzadu zvonice |
Jungmannova ulice, vlevo Sokolovna |
Morový sloup |
Věž radnice |
Uprostřed náměstí stojí 24 m vysoký barokní mariánský morový sloup, který zde byl postaven v roce 1760 místo dřevěné sochy sv. Floriána. Na vrcholu je umístěna socha Panny Marie a ve spodní části pak sochy tří svatých - Václava, Ludmily a Floriána.
Naproti radnici na rohu Jungmannovy ulice stojí bývalý Panský dům, později upravený a přejmenovaný na Sokolovnu. Staré jméno se ale neztratilo, dnes je uvnitř restaurace Panský dům.
Zámek na staré pohlednici |
Na levém břehu Tiché Orlice stojí zámek. Původně to byla jen malá renesanční stavba, kterou nechal postavit Zikmund ze Šelmberka v letech 1562-74 jako panský dům v místě, kde snad dřív stávala tvrz. V roce 1709 ho koupil rod Kinských. Dnešní klasicistní podobu dostal zámek po požáru v roce 1829. Kinští také nechali přistavět v roce 1849 pseudogotickou kapli v průčelí zámku.
V současnosti je v zámku umístěno Orlické muzeum, základní umělecká škola a prodejna knih Zámecké knihkupectví.
Choceňský zámek |
Zámecký park v anglickém stylu | Bývalá hospodářská budova zámku |
K zámku přiléhá rozlehlý park v anglickém stylu. V parku můžeme vidět i zvláštní cizokrajné stromy. Naproti zámku stojí bývalá hospodářská budova zámku a bývalého zámeckého pivovaru. Dnes patří správě Lesů ČR.
Farní kostel sv. Františka Serafinského je v barokním slohu a byl postavený v letech 1729-33 na místě původního dřevěného kostela. Je jednolodní, má příčnou loď a malou věž nad křížením. Na štítu východního průčelí jsou po stranách umístěny sochy sv. Petra, sv. Pavla a uprostřed socha Krista.
Strop nad křížením hlavní lodi s příčnou tvoří kupole, která ale navenek nevystupuje. Rokokový oltář je z roku 1734 a jeho součástí je obraz sv. Františka. Rokoková je také kazatelna. Po stranách lodi i v křížení stojí další oltáře.
Západní průčelí a vchod s datem 1733 | Vstup do farní zahrady a barokní fara |
V historii si choceňští asi potrpěli na sv. Václava. Nejen že je zobrazen ve znaku města a jeho socha je součástí mariánského sloupu, ale další socha stojí i ve výklenku farní zahrady.
Okolo sochy svatého Václava jsem chodil devět let do školy. Jako kluk jsem toho bojovníka ve zbroji obdivoval. Socha tady byla umístěna v roce 1929 k tisícímu výročí jeho zavraždění.
Novorenesanční budova nádraží byla postavena na místě staré po roce 1875, kdy byla dokončena trať do Meziměstí. Celé nádraží včetně nástupišť bylo modernizováno v roce 2005.
Tichá Orlice dělí město na dvě části. Na jejím pravém břehu leží stará historická část s náměstím, kostelem a farou, na levém původně předměstí Choceněk, které bylo samostatnou vsí až do 16. století.
Po výstavbě říčního náhonu k pozdější Robitschově továrně se vytvořil mezi původním korytem řeky a náhonem umělý ostrov, na kterém leží podstatná část města.
Při procházkách kolem řeky můžeme na nábřeží náhonu zahlédnout i vodníka.
V zimě je říční náhon plný labutí. A vodník dostane teplé oblečení.
Tok řeky městem, ale taky kousek před a za Chocní, kde se vyskytují pěkná říční zákoutí, si můžeme proplout tady.
Vánoce roku 2008 |
Tak jako většina měst, se taky Choceň o Vánocích slavnostně vyzdobí a po setmění se na náměstí rozsvítí ozdobený vánoční strom. Tohle je na konci roku 2008.
ZŠ Mistra Choceňského |
Průčelí základní školy |
Busta T. G. Masaryka |
Nejvýstavnější a do roku 1988 největší školní budovou ve městě je Základní škola Mistra Choceňského. Budova školy je novorenesanční a byla postavena v roce 1897.
V roce 1988 byla postavena nová, větší škola na druhém konci města.
Kubíčkova vila |
Obchodní akademie |
Byly doby, kdy budova školy nestačila počtu dětí a tak jako škola sloužily i jiné budovy. Třeba Kubíčkova vila, kde jsem začínal jako prvňáček i já.
Významnou střední odbornou školou v Chocni je Obchodní akademie zvaná "Akáda". Budova školy je od architekta Č. Mužíka a slouží svému účelu od roku 1933.
Tam, kde řeka Tichá Orlice vytváří velký oblouk dřív než dosáhne města, se rozkládá nádherný přírodní kout, vyhlášený už v roce 1948 přírodním parkem. Je to přírodní park Peliny.
Peliny na staré pohlednici |
Na pravém břehu řeky se tyčí mnoho skalních útvarů rozličných tvarů. Jsou to opukové skály, vytvářející jednotlivé bloky, nazývané komíny. Na území parku se vyskytují vzácné rostliny i nějací živočichové. Krása Pelin ale spočívá především v jejich klidné až zadumané atmosféře v kteroukoliv roční dobu. Smíšený porost vytváří hlavně na podzim nádhernou škálu barev.
Tvary skalních útvarů mohou každému pozorovateli připomínat něco jiného. Já tam vidím třeba i velblouda.
Nahoře nad skalami bývala kdysi ve středověku tvrz nazývaná Vranov. A tajná úniková chodba z té tvrze prý ústila mezi těmito skalami. Konci té chodby se říkalo Koňská díra. Jedna ze skalních puklin, kterou jsme považovali za onu Koňskou díru, byla oblíbeným místem našich klukovských let.
I když člověk už delší dobu v Chocni nežije, přesto se mu při vzpomínce vybaví obrazy a zvuky zachycené před mnoha lety.
Každou neděli po ránu se rozezvučely na zvonici dva velké zvony. Každý byl v jiné tónině, takže se střídavě doplňovaly, pak se sešly v jednom rytmu, pak zase rozešly a tak stále na střídačku. A protože náš dům stál jen několik desítek metrů od zvonice, tenhle zvonový duet byl krásnou kulisou každého nedělního rána.
Bývalé Havlíčkovo náměstí |
Karel Havlíček Borovský |
Náměstí Svobody |
Ještě o Chocni:
Pokračování někdy příště...