Krásna Hôrka |
Na hlavním silničním tahu z Košic do Rožňavy se projíždí obcí Krásnohorské Podhradí. V dáli vpravo na kopci se objeví silueta hradu. Je to hrad Krásna Hôrka. Opravdu krásný historický objekt, kde však v roce 2012 řádil požár, takže je již několik let v rekonstrukci. Nedaleko odtud, hned za Rožňavou se nachází jiný historický skvost, a to barokně klasicistní zámek (kaštel) Betliar. Obě tato sídla vlastnil šlechtický rod Andrássyů.
Při příjezdu do Krásnohorského Podhradí od Košic stojí po pravé straně silnice další památka spojená se jménem rodu Andrássy. Unikátní mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyů. Tato secesní stavba byla postavena v letech 1903-04. Mauzoleum nechal postavit hrabě Dionýz Andrássy pro svoji zemřelou manželku Františku a také jeho ostatky zde byly později uloženy.
Na stavbě se podílela skupina mnichovských architektů a umělců. Je tady vidět inspirace hrobkou ostrogótského krále Theodoricha, která stojí v italské Ravenně. Osmiúhelníková budova s kopulí a polokruhovou aspsidou v zadní části stojí uprostřed rozsáhlého nádvoří obkopeného zdí. Jednoduché sloupy v rozích připomínají antické stavby.
V reliéfu nad portálem je rodový erb Andrássyů se dvěma anděly. Dva strážní andělé pak stojí před vchodem.
Interiér mauzolea je přepychově vyzdobený. V apsidě mezi mramorovými sloupy stojí oltář a po stranách mauzolea jsou umístěny dva sarkofágy z bílého carrarského mramoru s reliéfními portréty Františky a Dionýza Andrássyů. Stropní plocha kupole je vyzdobená barevnou skleněnou mozaikou.
.Dionýz Andrássy byl posledním mužským potomkem z této větve Andrássyů. Vzal si za manželku ženu nešlechtického původu. Žili v Mnichově a věnovali se dobročinnostem.
Po smrti manželky nechal postavit toto mauzoleum a její ostatky byly potom převezeny a uloženy zde. Po jeho smrti r. 1913 tady byly uloženy i jeho ostatky.
Použité zdroje pro Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyů