Asi 30 kilometrů od Vídně proti proudu Dunaje leží na jeho pravém břehu město Tulln. Tulln je jedním z nejstarších měst v Rakousku. Místo bylo osídleno už v předřímské době a v polovině prvního století tady měli Římané pevnost.
Když franský císař Karel Veliký v roce 803 zpacifikoval Avary, stala se bývalá římská pevnost franským opěrným bodem na východě Bavorska. V roce 859 se poprvé objevil název Tullin.
Okolo roku 1200 vznikl v bavorském Pasově hrdinský epos Píseň o Nibelunzích. Jeho autor určil jako místo setkání krásné Kriemhildy, vdovy po Siegfriedovi, s hunským králem Attilou právě Tulln. Přibližně 800 let po vzniku eposu byla tady na nábřeží Dunaje postavena připomínka téhle bájné události.
Fontána Nibelungů |
Fontána Nibelungů |
Nad proměnlivou vodní fontánou na kamenném podstavci se potkávají dvě skupiny bronzových postav. Před jezírkem fontány pak leží rozevřená bronzová kniha s několika verši týkajícími se tohoto místa.
Skupina Nibelungů |
Kriemhilda |
Attila |
Attilův doprovod |
A ještě jedna bronzová listina se nachází vedle fontány. Stojí na ní popis výjevu nad fontánou a následující události:
„Proč je tam ta krysa?“
Ta otázka se objevila v diskuzi. Nejdřív mě napadlo, kde je spousta hrdinů, najde se i krysa - asi to chtěl tvůrce trochu vyvážit. Když jsem si ale našel ozvy na památník u několika dalších návštěvníků s otázkou „proč je tam ta krysa“, začal jsem pátrat a cosi jsem našel.
V tragédii dramatika a básníka Fridricha Hebbela „Nibelungové“ se v jednom z veršů vyjádří Hagen z Tronje o Hunech jako o krysách. Snad by to mohl být ten důvod, proč za průvodem Hunů v čele s Attilou se krysa nachází coby náznak tohoto Hagenova vyjádření.
Bronzové sousoší vytvořil rusko-rakouský sochař Michail Nogin v roce 2005. V Tullnu existují další jeho díla jako např. jezdecká socha císaře marka Aurelia, reliéf Římské brány nebo pomník Egona Schieleho. Tvůrce fontány, která doplňuje bronzové sousoší kamenem, vodou a světlem, je Hans Muhr.
Použité zdroje pro Fontánu Nibelungů