Někteří genealogové tak začínají. Navštíví hřbitovy, opíšou jména a data z náhrobků a mají začátek pro bádání v minulosti. Potom už následují archívy. Ve svém rodokmenu mám už hezkou řádku jmen a tak mě napadlo, že bych mohl navštívit místa posledního odpočinku těch nejstarších předků už jen proto, abych viděl, jak vypadá kraj a prostředí, ze kterého pocházeli.
Chvíli mi trvalo, než jsem ho našel, ale mezitím jsem narazil na tenhle památník padlým na frontách I. světové války. Vzhledem k většímu počtu mých jmenovců bylo i pravděpodobné, že někteří z nich mohli být našimi vzdálenými příbuznými. Sice hodně vzdálenými, ale přece. Asi se nikdy nedozvím, který z nich to mohl být a na které frontě padl.
Potom jsem v lese na kopci našel, co jsem hledal. Zbytky opuštěného zarostlého hřbitova s roztroušenými pomníky a náhrobními kameny. A na některých i jména mých jmenovců.
Na takových místech si člověk uvědomí, jak je někdy nesmyslné stále za něčím spěchat a přímo nás vybízejí k nostalgickému rozjímání.
Hier ruhen Marie u. Ferdinand Uhmann |
Nikde, ani na hřbitovní zdi žádná náhrobní deska, jak je obvyklým zvykem na jiných hřbitovech uchovávat desky z nepoužívaných hrobů. Jen jediná výjimka. Mezi hroby stojí zrezivělý železný kříž s Kristem a okrouhlou plechovou destičkou. Nápis na ní by mohl patřit nějakým dětem - dvojčatům Marii a Ferdinandovi Uhmannovým, jejichž příjmení Uhmann se vyskytuje v matrikách vztahujícím se ke Karlovu velmi často.